Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016

Συνεδριάζει το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Τήνου την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Τήνος, 31 Οκτωβρίου  2016
ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ        Αριθμός Συνεδρίασης: 19/2016
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ Aριθ. πρωτ.: 11842

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

ΠΡΟΣ :

1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.
2) Τον Δήμαρχο Τήνου.
3) Τον Πρόεδρο και τα μέλη της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου.
4) Τους Προέδρους/Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010, σας προσκαλούμε να προσέλθετε σε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα λάβει χώρα στο δημαρχιακό κατάστημα (αίθουσα συνεδριάσεων του Δ.Σ.), την 4η Νοεμβρίου  2016, ημέρα Παρασκευή  και ώρα 19.00 μ.μ για τη συζήτηση και λήψη απόφασης, σε καθένα από τα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως :

ΘΕΜΑ 1ο:

Έγκριση έκθεσης Οικονομικής Επιτροπής, αναφορικά με τα στοιχεία εσόδων και εξόδων του Δήμου Τήνου για το γ΄ τρίμηνο του 2016.
Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 2ο:

Λήψη απόφασης
περί τροποποίησης της υπ’ αριθμ. 84/2016 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου, σχετικά με την επικαιροποίηση των τιμών ζώνης Τ.Α.Π..  Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 3ο

Λήψη απόφασης για την παράταση της συνολικής προθεσμίας της μελέτης: «ΣΧΕΔΙΟ ΧΩΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΙΣΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΠΟΛΗΣ πρώην Δ. ΕΞΩΜΒΟΥΡΓΟΥ».    Εισηγητής : Ι. Σιώτος

ΘΕΜΑ 4ο

Λήψη απόφασης για την παράταση της συνολικής προθεσμίας της μελέτης: «ΣΧΕΔΙΟ ΧΩΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΙΣΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΠΟΛΗΣ πρώην ΚΟΙΝΌΤΗΤΑΣ ΠΑΝΌΡΜΟΥ».   Εισηγητής : Ι. Σιώτος

ΘΕΜΑ 5ο

Έγκριση 1ου Ανακεφαλαιωτικού πίνακα του έργου: «Αποκατάσταση του Χώρου Ανεξέλεγκτης Διάθεσης Αποβλήτων (Χ.Α.Δ.Α) στη θέση “Tσικνιάς” Δήμου Τήνου».
Εισηγητής : Ι. Σιώτος

ΘΕΜΑ 6ο

Λήψη απόφασης, αναφορικά με την έκτακτη επιχορήγηση του θρησκευτικού νομικού προσώπου ιδιωτικού δικαίου με την επωνυμία «ΚΑΘΕΔΡΙΚΟΣ ΙΕΡΟΣ ΚΑΘΟΛΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΟΥ ΡΟΔΑΡΙΟΥ Θ.Ν.Π.».
Εισηγητής : Ι. Σιώτος.

ΘΕΜΑ 7ο

Λήψη απόφασης επί αιτήσεως  ΟΤΕ Α.Ε. για την χορήγηση δικαιωμάτων διέλευσης με σκοπό την εγκατάσταση ιδιωτικού/δημοσίου δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών. Εισηγητής : Ι. Σιώτος

ΘΕΜΑ 8ο:

Εξέταση αιτήσεων αναφορικά με ανταποδοτικά τέλη και υπηρεσίες.
Εισηγητής : Κ. Βιδάλης

ΘΕΜΑ 9ο:

Ψήφιση πίστωσης για την παροχή υπηρεσίας «Ανάπτυξη ολοκληρωμένου σχεδίου Marketing του τουριστικού προϊόντος της Τήνου».
Εισηγήτρια : Α. Δεληγιάννη

ΘΕΜΑ 10ο:

Κατάρτιση τεχνικού προγράμματος εκτελεστέων έργων Δήμου Τήνου για το οικονομικό έτος 2017.  Εισηγητής : Δήμαρχος

ΘΕΜΑ 11ο:

Λήψη απόφασης, σχετικά με την χορήγηση χρηματικού  βοηθήματος για την αντιμετώπιση έκτακτης και σοβαρής ανάγκης, σε ευπαθείς κατηγορίες δημοτών, ενόψει εορτών και ψήφιση σχετικής πίστωσης.
Εισηγητής : Δήμαρχος

Ανακοίνωση εγγράφων αναφορών και αιτήσεων
Ο  Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

ΙΩΑΝΝΗΣ  ΣΙΩΤΟΣ