Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016

Πραγματοποίηση σεμιναρίου και άσκησης αντιμετώπισης θαλάσσιας ρύπανσης ν. Τήνου

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ
ΤΗΝΟΥ - ΑΝΔΡΟΥ

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Στις 29 Σεπτεμβρίου 2016, Πέμπτη και ώρα 09:30 πμ, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Τήνου, θα πραγματοποιηθεί η ετήσια εκπαίδευση σε θέματα αντιμετώπισης θαλασσίων  ρυπάνσεων, τόσο στο τεχνικό και εργατικό προσωπικό του Δ.Λ.Τ. Τήνου-Άνδρου, που θα εμπλακεί με τις εργασίες περισυλλογής πετρελαίου και καθαρισμού της ακτογραμμής (εκπαίδευση σε θέματα μεθοδολογίας καθαρισμού ακτών και θαλάσσιας περιοχής, χειρισμού του εξοπλισμού, ασφάλειας και υγιεινής, προσωρινής αποθήκευσης πετρελαιοειδών αποβλήτων) όσο και στο διοικητικό προσωπικό αυτού (σε θέματα νομοθεσίας, επίβλεψης, διαχείρισης κόστους, διαχείρισης ΜΜΕ).
Στην συνέχεια της ίδιας μέρας
θα εκτελεστεί η άσκηση αντιμετώπισης περιστατικού ρύπανσης που θα βασίζεται σε σενάριο ατυχήματος που θα έχει εκπονηθεί από την ανάδοχο εταιρεία. Στην άσκηση θα συμμετέχει το εμπλεκόμενο προσωπικό του Δ.Λ.Τ. Τήνου - Άνδρου, παρουσία εκπροσώπου και τεχνικού του αναδόχου, και θα περιλαμβάνει ανάπτυξη πλωτού φράγματος με χρήση λέμβου και εικονική περισυλλογή πετρελαίου με χρήση ελαιοσυλλέκτη (skimmer).
Παρακαλούμε όλους τους φορείς που κοινοποιείται το παρόν όπως
- ευαισθητοποιηθούν και διαθέσουν άτομα από το προσωπικό τους προκειμένου να εκπαιδευτούν ώστε να συνδράμουν, εθελοντικά, σε περίπτωση περιστατικού ρύπανσης
-αποστείλουν εγγράφως την λίστα των ατόμων  που θα συμμετέχουν, το αργότερο έως την προηγούμενη του σεμιναρίου.
Το σεμινάριο είναι ανοιχτό στο κοινό και θα μπορεί να το παρακολουθήσει ελεύθερα οποιοσδήποτε ευαισθητοποιημένος με το θέμα πολίτης, αρκεί προηγουμένως να έχει ενημερώσει την υπηρεσία με αίτησή του.

Ο Πρόεδρος
του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Τήνου-Άνδρου