Δευτέρα 1 Αυγούστου 2016

Μικροί θεοί στο νησί των θαυμάτων

Βιωματικό, εκπαιδευτικό, ψυχαγωγικό εργαστήρι για παιδιά Δημοτικού με την Μάρω Σφακιανοπούλου

Είσοδος ελεύθερη, με εγγραφή

1/8 -6/8 και 8-13/8 2016
Tο Ίδρυμα Τηνιακού Πολιτισμού οργανώνει για 2η συνεχή χρονιά πρόγραμμα για παιδιά με σκοπό να γνωρίσουν την Τήνο.

«Ένα σπίτι που ζει δε μένει ποτέ τελείως ακίνητο» κατοικείται από μικρούς θεούς,κινείται από τον Τηνιακό αέρα και τη δημιουργικότητα των Ανθρώπων του, φωτίζεται από το φως της Τέχνης, μεγαλώνει με τους καρπούς της Φύσης και η απλότητα του εσωτερικού χώρου εναρμονίζεται με την απλότητα του εξωτερικού περιβάλλοντα χώρου.
Τα παιδιά θα εξερευνήσουν το Τηνιακό τοπίο, θα το αισθανθούν, θα φωτογραφήσουν το κομμάτι που τους συγκινεί, θα παρατηρήσουν τις αρχιτεκτονικές μορφές της Τήνου, τα σπίτια,
τη λαβυρινθώδη ένωσή τους και ακολουθώντας τα βήματα του αρχιτέκτονα θα εμπνευστούν, θα μελετήσουν, θα σχεδιάσουν, θα επιλέξουν τοπικά υλικά και πατώντας στην ιστορία, τον πολιτισμό, τις συνθήκες του νησιού, τις ανάγκες θα φτάσουν στο τελικό αποτέλεσμα: να κατασκευάσουν μια νέα μορφή, το δικό τους σπίτι.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει εργαστήρια με αρχιτεκτονικά σχέδια και κατασκευή μακετών, ζωγραφική, αφήγηση, φωτογράφηση, παιχνίδια με το φως και τη σκιά, προβολές, θεατρικό παιχνίδι.

Μπορούν να συμμετέχουν: παιδιά Α΄, Β΄, Γ΄ δημοτικού (ομάδα Α) και παιδιά Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ δημοτικού (ομάδα Β).
Αριθμός παιδιών ανά εβδομάδα : 20 (το μέγιστον).
Διάρκεια: 6 ημέρες ανά ομάδα, τρεις ώρες κάθε ημέρα (Δευτέρα-Σάββατο: 10:00-13:00).
Κάθε μέρα, μια ώρα πριν την έναρξη του προγράμματος θα πραγματοποιείται για γαλλόφωνα παιδιά πρόγραμμα γνωριμίας με την Ελληνική γλώσσα, ενώ κατά τη διάρκεια του προγράμματος θα δίνονται εξηγήσεις και στα γαλλικά από ειδικό παιδαγωγό.
Χορηγός Ακτοπλοϊκών εισιτηρίων: FASTFERRIES
Υποστηρικτές του προγράμματος: «Tinos tours», ΚΤΕΛ ΤΗΝΟΥ
Η Μάρω Σφακιανοπούλου γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου και μεγάλωσε στο Σουδάν. Έχει κάνει σπουδές κλασικής κιθάρας όπως και ψυχολογίας, με ειδικότητα στην παιδαγωγική. Εργάζεται ως παιδαγωγός σε εκπαιδευτήριο προσχολικής αγωγής στην Αθήνα. Από το 1990 έχει δημιουργήσει και διδάσκει το «Λογοτεχνικό Εργαστήρι», ένα βιωματικό πρόγραμμα προσέγγισης της γλώσσας και της λογοτεχνίας που απευθύνεται σε παιδιά. Από το 2008 έχει δημιουργήσει και παρουσιάζει το πρόγραμμα διαχείρισης συναισθημάτων «Βγάλε το τζίνι από μέσα σου» σε συνεργασία με τον μουσικό Γιάννη Ψαριώτη. Εργάστηκε ως κειμενογράφος σε ραδιοφωνικές εκπομπές για παιδιά και έχει διασκευάσει δύο θεατρικά έργα για παιδιά.
Συμμετείχε στην επιμέλεια της ανθολογίας, Τα παραμύθια των αισθήσεων. Έχει γράψει: Η κυρία με τις καμήλες, Το ξύπνημα των κούκων, Από την καλή κι από την ανάποδη, Δυότυχος Παραδείσης, Ταξίδι στο αόρατο λευκό, Μια ανήσυχη μέρα, Αόρατες φωνές, Πρελούντα.

"Small gods on the island of miracles ", with Maro Sfakianopoulou
1/8 -6/8 and 8-13/8 2016
A one-week programme for children eager to discover the island. This programme will be run (in Greek and French) for the 2nd time by the Cultural Foundation of Tinos.
Participants will be given the opportunity to explore local landscapes using their senses, to photograph what fascinates them, to observe the island’s architectural specificities, its labyrinthal streets and windings. Following the architect’s paths, they will then design and build their own building using local materials, with respect to the island’s history, culture and conditions.
The programme includes an introduction to architectural drawing, creation of mock-ups, drawing, photography, light and shade play, film projection and theatrical play.
The workshops are designed for primary school children aged 6-9 (team A) and 10-12 ( team B).
Number of participants limited to 20
Duration: 6 days, three hours daily (Monday-Saturday: 10:00-13:00).

“Petits dieux sur l’île aux miracles” avec Maro Sfakianopoulou.
1-6/8 & 8-13/8/2016
Ce stage d’une semaine propose aux enfants de découvrir l’île et ses paysages à travers leurs sens, de photographier ce qui les touche, d’observer les spécificités architecturales de l’île puis, en suivant les traces de l’architecte, de dessiner et bâtir leur propre construction à l’aide de matériaux locaux, et en s’appuyant sur l’histoire et la culture de l’île, ainsi que ses contraintes.
Le stage permettra aux enfants de se familiariser avec le dessin architectural, la conception de maquettes, le dessin libre, la photo, les jeux d’ombre et de lumière, la projection et le jeu théâtral.
Il s’adresse à des enfants scolarisés au niveau primaire : groupe A (6-9 ans) ; groupe B (10-12 ans).
Effectif limité à 20 participants.
Durée 6 jours par stage, à raison de 3 heures quotidiennes (lundi-samedi : 10:00-13:00).
Les ateliers se tiendront en grec mais une traduction sera assurée pour les francophones.