Παρασκευή 8 Ιουλίου 2016

Ο Δήμαρχος Τήνου ευχαριστεί την Μαρία Σπυράκη για την ερώτησή της σχετικά με την κατάργηση Υποθηκοφυλακείων.

Δ Η Μ Ο Σ   Τ Η Ν Ο Υ   Τήνος  08 Ιουλίου  2016
 Ο    Δ Η Μ Α Ρ Χ Ο Σ

Προς
Μαρία Σπυράκη
Ευρωβουλευτή

Κυρία Ευρωβουλευτή,

Εκ μέρους του Δήμου Τήνου, των δημοτών μας και εγώ προσωπικά θα ήθελα να σας  ευχαριστήσω γιατί  αναδείξατε στο Ευρωκοινοβούλιο  το μεγάλο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουν τα νησιά  μας, και μέσα σε αυτά και η Τήνος, από την κατάργηση των Υποθηκοφυλακείων σε ορισμένα  νησιά και τη συγκέντρωσή τους, για τις Κυκλάδες για παράδειγμα στην Σύρο και στη Νάξο.
            Όλη αυτή η προσπάθεια γίνεται μόνο
για την προστασία και την προώθηση ξένων συμφερόντων, χωρίς καμιά οικονομοτεχνική μελέτη, χωρίς τη δημιουργία υποδομών και με δεδομένη την καταστρατήγηση για άλλη μια φορά της θεμελιωμένης και κατοχυρωμένης από το Σύνταγμα Αρχής της Νησιωτικότητας και κατατείνει στην ερημοποίηση των νησιών και στην αύξηση των εξόδων που για άλλη μια φορά θα μετακυλήθουν στον απλό πολίτη.
            Δεν είναι δυνατόν να ποντάρουμε στην ανάπτυξη μέσω της τουριστικής κίνησης που  έχουν τα νησιά μας και να αποψιλώνουμε τη δύναμή τους με την απομάκρυνση όχι μόνο των υπηρεσιών αλλά και της ιστορίας τους.
            Ποιος  θα  μεταφέρει αυτά τα κειμήλια από τον τόπο μας και δεν θα μας βρει καθισμένους τριγύρω από το Υποθηκοφυλακείο της Τήνου σε καθιστική διαμαρτυρία για να αποτρέψουμε την απομάκρυνσή του;
            Ας φέρουν και τα ματ μαζί για να πάρουν το Υποθηκοφυλακείο της Τήνου από την Τήνου και ας είμαι εγώ πρώτος εκείνος που θα συλλάβουν για απείθεια και αντίσταση κατά της αρχής.
            Φτάνει ποια, δεν πάει άλλο κάποιοι έχουν βάλει στόχο ζωής να μας εξωθούν στα άκρα   και να μας εξοντώσουν.
Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να καταλάβουν ότι δεν πάει άλλο.
            Επιτέλους, κάποιοι θα πρέπει να φροντίσουν για την τήρηση της παρ. 4 του άρθρου 101 του Συντάγματος περί Νησιωτικότητας ή να εισηγηθούν να καταργηθεί.

Με ιδιαίτερη τιμή
Ο Δήμαρχος Τήνου