Παρασκευή 17 Ιουνίου 2016

Απονομή βραβείων στους νικητές της “Μεγάλης Γιορτής Ανακύκλωσης για τους μαθητές του Δήμου Τήνου”

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                          Τήνος, 17/06/2016

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

Απονομή βραβείων στους νικητές της
“Μεγάλης Γιορτής Ανακύκλωσης για τους μαθητές του Δήμου Τήνου”

Πραγματοποιήθηκε  στις 15 Ιουνίου 2016 στο Δημαρχείο της Τήνου η διανομή των δώρων, στους μικρούς μαθητές, που κέρδισαν στο διαγωνισμό της ανταποδοτικής ανακύκλωσης.
Για να θυμίσουμε ο Δήμος Τήνου, σε συνεργασία με το Εθνικό Συλλογικό Σύστημα Ανταποδοτικής Εναλλακτικής Διαχείρισης Συσκευασιών “ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ” εφαρμόζει
ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης, στο οποίο όλοι μπορούμε  να ανακυκλώνουμε άδειες συσκευασίες, συμβάλλοντας ενεργά στην προστασία του περιβάλλοντος και επιτυγχάνοντας εξαιρετικά σημαντικά αποτελέσματα.

Στο πλαίσιο της ανάδειξης της δυναμικής της ανακύκλωσης στο Δήμο Τήνου, ώστε ακόμα περισσότεροι δημότες και μαθητές να γνωρίσουν το Σύστημα Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης στο νησί  μας και να συμμετάσχουν στη διαδικασία της ανακύκλωσης,  πραγματοποιήθηκε η “Μεγάλη Γιορτή Ανακύκλωσης για τους μαθητές του Δήμου Τήνου”  μέχρι 31 Μαΐου 2016.

Οι μαθητές κατέθεσαν στο Δήμο τα δελτία με τις συσκευασίες  που είχαν συγκεντρώσει και τα τμήματα που κέρδισαν τα δώρα είναι τα εξής:
1ο Βραβείο:  Το τμήμα Ε2 της Ε’ Τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τήνου, το οποίο ανακύκλωσε 31.781 συσκευασίες
2ο Βραβείο: Η Ε’ Τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τήνου, η οποία ανακύκλωσε 29.229 συσκευασίες
3ο Βραβείο: Το Α2 Τμήμα της Α’ Τάξης του Γυμνασίου Τήνου, το οποίο ανακύκλωσε 18.905 συσκευασίες.

Τα δώρα στους μαθητές μοίρασαν η Αντιδήμαρχος του Δήμου Τήνου Αναστασία Δεληγιάννη και ο εκπρόσωπος της εταιρείας κ. Απόστολος Μούργος που ήρθε στο νησί μας για το σκοπό αυτό, ο οποίος ανέφερε στα παιδιά τη σημασία της ανακύκλωσης και το πολύ σημαντικό αποτέλεσμα της αύξησης της ανακύκλωσης στο νησί και στη συγκεκριμένη δράση κατά ποσοστό δεκαπέντε τοις εκατό (15%).
Στα παιδιά που κέρδισαν το πρώτο βραβείο μοιράστηκε από ένα  tablet , ενώ  στα παιδιά που κέρδισαν το δεύτερο και τρίτο βραβείο μοιράστηκε αντίστοιχα από ένα mp4 και mp3.

Πολλά συγχαρητήρια λοιπόν στην εταιρεία που μέσα από τέτοιες δράσεις δημιουργεί κίνητρα στα παιδιά μας για να ανακυκλώνουν, στα παιδιά και στις οικογένειές τους γιατί από μικρά μαθαίνουν την ανακύκλωση, αλλά και στους δασκάλους τους που τα καθοδηγούν και τα συνδράμουν σε αντίστοιχες δράσεις.