Παρασκευή 15 Απριλίου 2016

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ Αριθ. Πρωτ.: 3948

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η
ΠΡΟΣ:
1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.
2) Τον Δήμαρχο Τήνου.
3) Τον Πρόεδρο και τα μέλη της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου.
4) Τους Προέδρους/Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010, σας προσκαλούμε να προσέλθετε σε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα λάβει χώρα στο δημαρχιακό κατάστημα (αίθουσα συνεδριάσεων του Δ.Σ.), την 20η Απριλίου 2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:30 μ.μ. για τη συζήτηση και λήψη απόφασης, σε καθένα από τα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως :

ΘΕΜΑ 1ο:
Έγκριση έκθεσης Οικονομικής Επιτροπής, στοιχείων εσόδων και εξόδων του Δήμου Τήνου, Α΄ τριμήνου 2016.  Εισηγητής : Δήμαρχος.
ΘΕΜΑ 2ο:
Έγκριση πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής της προμήθειας με τίτλο: «Προμήθεια φορητών ρυμουλκούμενων συστημάτων βιολογικής φίλτρανσης ακαθάρτων».  Εισηγητής : Ι. Σιώτος.
ΘΕΜΑ 3ο:
Έγκριση 5ου ανακεφαλαιωτικού πίνακα εργασιών και 4ου Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε. του έργου: «Επέκταση στο 1ο Δημοτικό Σχολείο – Προσθήκη νέου διώροφου κτιρίου με υπόγειο». Εισηγητής : Ι. Σιώτος.
ΘΕΜΑ 4ο:
Έγκριση 2ου ανακεφαλαιωτικού πίνακα του έργου: «Αντικατάσταση Εσωτερικού Δικτύου Ύδρευσης πόλεως Τήνου». Εισηγητής : Ι. Σιώτος.
ΘΕΜΑ 5ο:
Επικαιροποίηση των τιμών ζώνης
Τέλους Ακίνητης Περιουσίας (Δήμου Τήνου). Εισηγητής : Δήμαρχος.
ΘΕΜΑ 6ο:
Τροποποίηση συστατικής πράξης του Πνευματικού Εκπολιτιστικού Κέντρου Πανόρμου «Γιαννούλης Χαλεπάς». Εισηγητής : Δήμαρχος.
ΘΕΜΑ 7ο:
Έγκριση Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας (Ο.Ε.Υ) του Δημοτικού Νομικού Προσώπου Δήμου Τήνου. Εισηγητής : Κ. Ψάρρος.
ΘΕΜΑ 8ο:
Προέγκριση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος: «Επιχείρηση μαζικής εστίασης – αναψυχής, προσφοράς κατά κύριο λόγο οινοπνευματωδών ποτών – επιχείρηση λιανικής διάθεσης τροφίμων – εκθεσιακός χώρος (αναψυκτήριο – παραδοσιακό καφενείο – παντοπωλείο – Σνακ μπαρ – πιτσαρία εκθεσιακός χώρος – εκθεσιακός χώρος)» του Λεωνίδα Ε. Παλτζόγλου, που βρίσκεται στον οικισμό Υστέρνια. Εισηγήτρια : Α. Δεληγιάννη.
ΘΕΜΑ 9ο:
Ανανέωση άδειας μουσικών οργάνων και παράταση ωρών λειτουργίας για το κ.υ.ε.: «Εστιατόριο – Σνακ Μπαρ» του Σίμου Ρ. Δεσύπρη, που βρίσκεται στον οικισμό Φαλατάδος. Εισηγήτρια : Α. Δεληγιάννη.
ΘΕΜΑ 10ο:
Λήψη απόφασης για την αντικατάσταση των παραιτηθέντων μελών του Δ.Σ. της Κοινωφελούς Επιχείρησης Υπηρεσιών Δήμου Τήνου. Εισηγητής : Δήμαρχος.
ΘΕΜΑ 11ο:
Λήψη απόφασης για την αντικατάσταση παραιτηθέντων μελών του Δ.Σ. της Ενιαίας Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Εισηγήτρια: Λ. Ανδροβικ.
ΘΕΜΑ 12ο:
Έγκριση τροποποίησης Κανονισμού Ύδρευσης και ενσωμάτωση Κανονισμού Αποχέτευσης.  Εισηγητής : Κ. Βιδάλης.
ΘΕΜΑ 13ο:
Λήψη απόφασης για ολοσέλιδη καταχώριση τουριστικού περιεχομένου στο περιοδικό της ακτοπλοϊκής εταιρείας FAST FERRIES.
Εισηγήτρια: Α. Δεληγιάννη.
ΘΕΜΑ 14ο:
Λήψη απόφασης για τη διοργάνωση θεματικής εκδήλωσης προβολής της Τήνου, που θα λάβει χώρα στο Μιλάνο, την 17η Μαΐου 2016.
Εισηγήτρια : Α. Δεληγιάννη

Ανακοίνωση εγγράφων αναφορών και αιτήσεων
Ο  Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

ΙΩΑΝΝΗΣ  ΣΙΩΤΟΣ