Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2016

ΚΑΠΗ Δήμου Τήνου: Ένα εργαστήρι...ζεστασιάς

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                                                      Τήνος, 11/02/2016

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

ΔΗΜΟΥ ΤΗΝΟΥ

Κ.Α.Π.Η.  ΔΗΜΟΥ ΤΗΝΟΥ

ΕΝΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ …ΖΕΣΤΑΣΙΑΣ

Μια ζεστή γωνιά, ένα εργαστήρι δημιουργίας πλεκτών  έχει στηθεί  στο ΚΑΠΗ του Δήμου Τήνου μας.

Χάρη στην πρωτοβουλία των κυριών Μαρίας Φωσκόλου, Δέσποινας Μπον - Ανδρίκουλα  και Φιλομένης Πρελορέντζου και την όρεξη και το μεράκι μελών του ΚΑΠΗ, λειτούργησε  για τα μέλη του, ένα μικρό σχολείο, ένα μικρό εργαστήρι πλεξίματος.

Γύρω στις 20 γυναίκες, συγκεντρώνονται κάθε Τρίτη το απόγευμα  στο παταράκι του ΚΑΠΗ και  αφού πιάσουν τις βελόνες και τις μπάλες μαλλιού, δημιουργούν ξεχωριστά πλεκτά ρούχα, μοναδικούς σκούφους και ζεστά κασκόλ.

Τα δημιουργήματα της ομάδας θα σταλούν στο
«ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ»  για το bazzar του, ώστε από την πώλησή τους να συγκεντρωθούν χρήματα για τις ανάγκες του οργανισμού.

Παρακαλούμε όσους έχουν μαλλιά ή άλλα είδη πλεξίματος, τα οποία δεν τα χρειάζονται  να μας τα παραχωρήσουν και βεβαίως αν θέλουν να συμμετέχουν στην παραπάνω δράση.

ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΥΛΙΚΑ,  ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ  ΧΑΜΟΓΕΛΟ & ΕΛΠΙΔΑ!!!!