Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016

Συνεχείς προσπάθειες για την τροποποίηση των άρθρων του Ν. 4301/2014 που αφορούν το Π.Ι.Ι.Ε.Τ.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                                                      Τήνος, 15/02/2016

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

Συνεχείς προσπάθειες για την τροποποίηση των άρθρων
του Ν. 4301/2014 που αφορούν το Π.Ι.Ι.Ε.Τ.

Την Παρασκευή 12/2/2016 στη Βουλή των Ελλήνων, πραγματοποιήθηκε  συνάντηση του Υπουργού Παιδείας κ. Φίλη με τον Δημοτικό Σύμβουλο  κ. Εμμ. Σώχο, εκπρόσωπο του Δημάρχου και του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου, παρουσία του Βουλευτή Κυκλάδων κ. Συρμαλένιου.

Κατ’ αυτήν, παραδόθηκε στον κ. Υπουργό, η τροπολογία που αντιπροσωπεύει το σύνολο του Τηνιακού λαού, όσον αφορά το Π.Ι.Ι.Ε. Τήνου, υπογεγραμμένη από τους τέσσερις
Κυκλαδίτες Βουλευτές και συναδέλφους τους, από άλλες κοινοβουλευτικές ομάδες, όπως είχε συμφωνηθεί.

Ο κ. Υπουργός διαβεβαίωσε  ότι σε νομοσχέδιο του Υπ. Παιδείας θα συμπεριληφθεί και η προτεινόμενη τροπολογία, ανανεώνοντας, την από 25/11/2015 υπόσχεση-συμφωνία, που έδωσε στην Τηνιακή αντιπροσωπεία, που με επικεφαλής τον κ. Δήμαρχο τον επισκέφθηκε στο Υπουργείο του.