Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2016

Επιστολή του Δημάρχου Τήνου προς την Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                            Τήνος  28 Ιανουαρίου 2016
ΝΟΜΟΣ  ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                                                       Αριθ. Πρωτ. 951
ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ
 Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72                                                                  ΠΡΟΣ
ΤΗΝΟΣ 84200                                                                      Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία
ΤΗΛ: 2283360106                                                                       Υπόψη κ. Χαλά Γιάννη
ΦΑΞ:   2283360139                                                                Γενικού Γραμματέα Π.Ν.Ο.                             e-mail: dt@1516.syzefxis.gov.gr

Την ώρα που τα νησιά μας και ο κόσμος τους ματώνουν από τη συνεχιζόμενη και παρατεταμένη κρίση, την ώρα που βιώνουμε την πιο άγρια εγκατάλειψη στα θέματα υγείας και παιδείας και που η αρχή της νησιωτικότητας έχει εξευτελιστεί περισσότερο από ποτέ με τις επικείμενες αυξήσεις του ΦΠΑ και με την έλλειψη υποδομών στα νησιά μας, αυτή την ώρα θέλουμε να δηλώσουμε ότι είμαστε δίπλα σας στο δίκαιο αγώνα σας και υψώνουμε και εμείς τη φωνή μας μαζί με όλους τους ανθρώπους που θίγονται ανεπανόρθωτα από τις προτεινόμενες αλλαγές στις συντάξεις και στο ασφαλιστικό αλλά και στα υπόλοιπα θέματα που  αφορούν τον κλάδο σας.
            Θα θέλαμε
όμως να σας ζητήσουμε να σεβαστείτε την ανάγκη μας να κάνουμε όπως αρμόζει το πανηγύρι της Ευρέσεως της Αγίας Εικόνας της Μεγαλόχαρης που γιορτάζουμε στο νησί μας στις 30 του Γενάρη, να σεβαστείτε την ανάγκη του κόσμου που την μέρα αυτή θέλει να έρθει στο νησί για να εκπληρώσει τα θρησκευτικά του καθήκοντα, καθώς και την ανάγκη μας για επάρκεια αγαθών και τέλος και σημαντικότερο την ανάγκη μας να θάψουμε με αξιοπρέπεια τους νεκρούς μας.
            Δηλώνοντας την αλληλεγγύη μας στο δίκαιο αγώνα  σας, θα θέλαμε να λάβετε υπόψη σας όλα τα ανωτέρω  κατά την λήψη των αποφάσεών σας .

Ο Δήμαρχος  Τήνου

Σίμος Ορφανός