Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2016

Ο Εμποροεπαγγελματικός Σύλλογος για το νέο ασφαλιστικό

ΑΥΞΗΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ

Νέα σχέδια και μέτρα για την αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών ανακοινώθηκαν τις τελευταίες μέρες, δημιουργώντας αίσθημα μεγαλύτερης ανασφάλειας και πανικού πλέον σε επαγγελματίες και εργαζόμενους.
Το πρώτο μέτρο αφορά στο νέο σχέδιο του ασφαλιστικού, που μετατρέπει τις εισφορές σε φορολογία επί του εισοδήματός μας από 27% έως 34,5%, από τον Ιανουάριο του 2017 και το δεύτερο μέτρο στην αύξηση κατά 1% στις ασφαλιστικές εισφορές των εργοδοτών για τους εργαζόμενους και 0,50% στις ασφαλιστικές εισφορές των εργαζόμενων από τον Ιανουάριο του 2016. Περίφημα ;
Το δεύτερο μέτρο θα εφαρμοσθεί για να μην μειωθούν και άλλο οι ήδη μειωμένες 6 φορές κύριες συντάξεις και να μην επιβληθεί ειδικό τέλος 1‰ στις τραπεζικές συναλλαγές των επιχειρήσεων. ΚΑΝΕΝΑΣ, ούτε εργοδότης ούτε εργαζόμενος, δεν μπορεί να διαθέσει ούτε 1 ευρώ από το εισόδημά του για επιπλέον εισφορές. Και σίγουρα κανένας συνταξιούχος, για τον οποίο θα μπει σε εφαρμογή ο νέος νόμος, δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε νέα μείωση.
Για ποιο λόγο άραγε να αυξηθούν οι ασφαλιστικές εισφορές ;
  1. Επειδή εργοδότες,
    εργαζόμενοι. συνταξιούχοι ζούμε περίοδο ευημερίας και έχουμε την οικονομική δυνατότητα να ανταπεξέλθουμε σε νέες εισφορές ;
  2. Επειδή υπάρχει ανταποδοτικότητα ασφαλιστικών εισφορών και παροχών υγείας ; Ιδιαίτερα στα νησιά μας ο γιατρός και η περίθαλψη είναι τόσο άμεσα κοντά μας που αν χρειαστεί να βρεθούμε στα Κέντρα Υγείας για να μας δοθούν οι πρώτες βοήθειες παίρνουμε μαζί μας και τις φαρμακευτικές προμήθειες. Ή επειδή επιβαρυνόμαστε όλα τα έξοδα, αν χρειαστεί να παροχές υγείας εκτός νησιού ;
  3. Επειδή θα συνταξιοδοτηθούμε ΚΑΠΟΤΕ και με τι αστρονομικό ποσό ;
  4. Επειδή, λόγω της κατάστασης που έχουμε οδηγηθεί, οι επαγγελματίες δεν μπορούμε να πληρώσουμε σχεδόν τίποτα πια και νιώθουμε την σπάθα της κατάσχεσης πάνω από τα κεφάλια μας ;
  5. Επειδή μας έχει δοθεί έστω και ένα από αυτά που έχουμε διεκδικήσει όλα αυτά τα χρόνια, όπως π.χ. το διαχωρισμό των εισφορών σύνταξης και των εισφορών παροχών υγείας και πρέπει τώρα να συμφωνήσουμε για να μας δοθεί κάτι άλλο;
  6. Επειδή με την εφαρμογή αυτών των μέτρων θα μειωθεί η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγή ;
Κατακρίνουμε την Εθνική Συνομοσπονδία Εμπορίου & Επιχειρηματικότητας (Ε.Σ.Ε.Ε.), το ανώτατο όργανο των Εμπορικών Συλλόγων της Ελλάδας, η οποία συμφώνησε με το μέτρο για την αύξηση 1% των ασφαλιστικών εισφορών εργοδοτών και εργαζομένων. Γεγονός που το ενημερωθήκαμε, δυστυχώς, μέσω των δελτίων ειδήσεων και των τηλεοπτικών ενημερωτικών εκπομπών. Τόσο σημαντικές αποφάσεις παίρνονται μόνο μετά από την κατάθεση όλων των απόψεων. Για το λόγο αυτό όλα τα καταστατικά προβλέπουν έκτακτες γενικές συνελεύσεις. Δεν υπάρχει εμπορικός σύλλογος που να είναι σύμφωνος με αυτό το μέτρο.
Το σίγουρο είναι ότι στην Ελλάδα του 2016 δεν μπορούν να βρεθούν τρόποι ανάπτυξης και ανάκαμψης της οικονομίας, παρά μόνο να εφευρίσκονται «τερτίπια» που μας οδηγούν όλο και πιο χαμηλά.
Για το λόγο αυτό μόλις ανακοινωθεί απεργιακή κινητοποίηση για το θέμα του ασφαλιστικού ο Εμποροεπαγγελματικός & Βιοτεχνικός Σύλλογος Τήνου θα συμμετέχει δυναμικά με το κλείσιμο όλης της τοπικής αγοράς.
Περιμένουμε την ανταπόκριση όλων των επαγγελματιών, των εργαζομένων και των συνταξιούχων.

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΟΥ
ΕΜΠΟΡΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ & ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΗΝΟΥ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                 Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
C:\Users\User\Documents\Λουκία\Εμπορικός Σύλλογος Τήνου\1}  Επιστολές - Έγγραφα Εμπορικού Συλλόγου Τήνου\1)ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ\6) ΣΦΡΑΓΙΔΑ.JPG