Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2015

Η ΤΗΝΟΣ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ WTM LONDON

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                                                   Τήνος, 09/11/2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139
e-mail: dt@1516.syzefxis.gov.gr

Η ΤΗΝΟΣ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ WTM LONDON

Σημαντική ήταν η  συμμετοχή του Δήμου Τήνου στη διεθνή τουριστική έκθεση  WTM  LONDON στις  2- 5 Νοεμβρίου.
            Η WTM αποτελεί το κορυφαίο τουριστικό γεγονός της Μεγάλης Βρετανίας και προσελκύει το ενδιαφέρον της  παγκόσμιας τουριστικής αγοράς .
            5.000 εκθέτες από 180 περίπου χώρες του κόσμου και πάνω από 50.000 υψηλόβαθμα στελέχη της τουριστικής βιομηχανίας  , εκπρόσωποι κρατών , διεθνής τύπος , bloggers κλπ συναντώνται στο πολυτελές εκθεσιακό κέντρο ExCel  Center του Λονδίνου για να ανταλλάξουν απόψεις και να συνάψουν συμφωνίες .
            Η Τήνος συμμετείχε στο περίπτερο
ΕU 1170 της Περιφέρειας  Νοτίου  Αιγαίου, η οποία στα πλαίσια της νέας  τουριστικής της  στρατηγικής λειτουργεί σαν ομπρέλα σε Κυκλάδες και Δωδεκάνησα για την ανάδειξή τους στο εξωτερικό κάτω από το λογότυπο «takemethere»  και σε συνεργασία με τον διεθνή τηλεοπτικό σταθμό CNN ο οποίος και  θα προβάλλει  μέσα από βίντεο τα νησιά παγκοσμίως .

Το ενδιαφέρον των επισκεπτών  για την Τήνο ήταν έντονο  ιδιαίτερα για τα χωριά της. Το Δήμο Τήνο εκπροσώπησε το μέλος της Τουριστικής Επιτροπής  η κα Δεδεμπίλη Μαργαρίτα.