Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

Η ΤΗΝΟΣ ΣΥΜΠΑΡΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΕΘΝΟΣ

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                                                   Τήνος, 15/11/2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139
e-mail: dt@1516.syzefxis.gov.gr

Η ΤΗΝΟΣ ΣΥΜΠΑΡΙΣΤΑΤΑΙ  ΣΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΕΘΝΟΣ

Συμμετέχουμε στη βαθιά θλίψη του Γαλλικού Λαού και εκ μέρους όλων των Τηνιακών καταδικάζουμε κάθε τρομοκρατική ενέργεια  και κάθε πράξη που πλήττει τη δημοκρατία και τους θεσμούς της.
Οι πρόσφατες επιθέσεις με θύματα ανυποψίαστους και κυρίως νεαρούς Γάλλους πολίτες αλλά και αλλοδαπούς, μας δίνουν τη δύναμη να υψώσουμε τη φωνή μας και να την ενώσουμε σε μια πανανθρώπινη έκφραση συμπαράστασης προς τους  φίλους Γάλλους πολίτες με τους οποίους μας συνδέουν άρρηκτοι δεσμοί μιας και παραδοσιακά πολλοί από αυτούς έχουν επιλέξει να κάνουν την Τήνο δεύτερη πατρίδα τους ή τόπο που θα περάσουν ευχάριστα της διακοπές τους.
            Τέτοιες ενέργειες
θα πρέπει να μας δυναμώνουν και να μας βρίσκουν αλληλέγγυους και είναι  η κατάλληλη ευκαιρία να σκεφτούμε τη συμπαράσταση  της γαλλικής κυβέρνησης προς την δοκιμαζόμενη Ελλάδα στο πρόσφατο παρελθόν.

Σε ένδειξη των συναισθημάτων μας την Δευτέρα 16/11/2015, που έχει οριστεί σαν μέρα πένθους για τους Γάλλους θα κυματίζει μεσίστια η σημαία  στην πλατεία Παντανάσσης του Δήμου μας.