Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2015

ΟΑΕΔ: Άρχισε η πληρωμή αποδοχών στο πλαίσιο της κοινωφελούς εργασίας

Άρχισε η διαδικασία καταβολής των αποδοχών των ωφελούμενων από το πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας καθώς και του συνόλου των ασφαλιστικών εισφορών στους δήμους από τον ΟΑΕΔ.
Η καταβολή των  αποδοχών των ωφελούμενων αφορά τόσο τις λίγες ημέρες του μηνός Ιουλίου κατά τις οποίες απασχολήθηκαν οι ωφελούμενοι όσο και τις αποδοχές τους για τον μήνα Αύγουστο για όσους Δήμους έχουν αποστείλει προς τον ΟΑΕΔ τις καταστάσεις.
Επισημαίνεται ότι ο Οργανισμός προέβη
στην αναβάθμιση και προσαρμογή του πληροφοριακού του συστήματος προκειμένου να ανταποκριθεί στις νέες απαιτήσεις της Δημόσιας Πρόσκλησης Νο2/2015 ως προς τον υπολογισμό και την καταχώρηση των διαφορετικών πακέτων ασφαλιστικής κάλυψης των ωφελούμενων ανά ειδικότητα π.χ. κοινή μικτή ασφάλιση, κλάδος βαρέων, τομείς Ε.Τ.Α.Α. (ΤΣΜΕΔΕ κλπ).