Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015

Δήλωση του Δημάρχου Τήνου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                              Τήνος, 27  Σεπτεμβρίου 2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΤΗΝΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ
 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

Με  αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού στις 27 Σεπτεμβρίου, ο Δήμαρχος Τήνου  Σίμος Ορφανός έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Έχοντας  συνειδητοποιήσει έγκαιρα ότι ο Τουρισμός στη χώρα μας, αλλά και στον τόπο μας αποτελεί τον κύριο μοχλό για τη βελτίωση της οικονομίας, έχουμε αναδείξει την προώθηση και την προβολή του νησιού μας σε ένα από τα πρωταρχικά και βασικά μελήματά μας και ήδη μπορούμε να πούμε ότι οι μέχρι τώρα δράσεις, παρά τις αντίξοες συνθήκες, έχουν αρχίσει και αποδίδουν.
Στον τομέα αυτό θα πρέπει,
με κάθε τρόπο, να βοηθήσουν και οι επαγγελματίες, αντιμετωπίζοντας τις προκλήσεις, προβάλλοντας τα συγκριτικά  πλεονεκτήματα του νησιού μας, την έμφυτη φιλοξενία μας και απαντώντας στην ανταγωνιστικότητα.
Θα συνεχίσουμε όλοι μαζί προς αυτή την κατεύθυνση, με σεβασμό στο παρελθόν, με στήριξη στο παρόν και με όραμα για το μέλλον.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε  ότι ο τουρισμός στον τόπο μας συμβάλει στην οικονομική, κοινωνική και πολιτιστική ανάδειξή του  στη διεθνή κοινότητα»