Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου 2015

Γυρίσματα του BBC στην Τήνο.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                              Τήνος, 22 Σεπτεμβρίου 2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

Γυρίσματα του BBC στην Τήνο.
            Στις 17 και 18 Σεπτεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκαν στην Τήνο γυρίσματα προκειμένου να  συμμετέχει η Τήνος στο ντοκιμαντέρ «ΤΗΙS  IS GREECE»  που θα προβληθεί στην Αμερική, Αγγλία και Αυστραλία.

Ο περίφημος άγγλος αρχαιολόγος και παρουσιαστής Michael Scott με τις σκηνοθετικές οδηγίες του Peter Beveridge  ανέδειξαν τις ομορφιές του νησιού, τους
αρχαιολογικούς χώρους όπως το Ναό του Ποσειδώνα και της Αμφιτρίτης στα Κιόνια  με πλήρη αναφορά στην ιστορία του τόπου, καθώς  επίσης την Χώρα, το ναό της Μεγαλόχαρης  και ξετρελάθηκαν με τα χωριά του νησιού μας, όπως τα Υστέρνια, την Καρδιανή, το Βωλάξ και τον Τριαντάρο.

Ο σκηνοθέτης, μας ανέφερε ότι η προσπάθειά του θα είναι να αναδείξει την ιστορία μέσα από την ομορφιά.

Ήταν μια δράση που προτάθηκε από την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και υλοποιήθηκε από το Δήμο της Τήνου με τη συνδρομή  και ακούραστων εθελοντών.

Πιστεύουμε ότι η δράση αυτή είναι μια καλή ευκαιρία για να προβληθεί ο τόπος μας και να αναδειχθεί σαν ένα μοναδικό νησί όπου, η τέχνη, η ιστορία, ο πολιτισμός και η φυσική ομορφιά δένουν με ένα μοναδικό και θαυμαστό τρόπο.