Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2015

12η Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                   Τήνος, 11 Σεπτεμβρίου  2015

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ

ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ                                                                    Αριθμός Συνεδρίασης: 12/2015

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ                                                    Αριθ. Πρωτ. 11046

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

ΠΡΟΣ:
1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.
2) Τον Δήμαρχο Τήνου.
3) Τον Πρόεδρο και τα μέλη της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου.
4) Τους Προέδρους/Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010, σας προσκαλούμε να προσέλθετε σε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα λάβει χώρα στο Δημαρχιακό κατάστημα (αίθουσα συνεδριάσεων του Δ.Σ.) την 15η Σεπτεμβρίου 2015, ημέρα Τρίτη και ώρα 19.00 μ.μ. για τη συζήτηση και λήψη απόφασης, σε καθένα από τα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως :

ΘΕΜΑ 1ο:

Λήψη απόφασης για τη συνέχιση του διαγωνισμού σχετικά με την ανάδειξη αναδόχου – προμηθευτή για την «Προμήθεια χημικού υλικού».
Εισηγητής: Δήμαρχος.

ΘΕΜΑ 2ο:

Λήψη απόφασης για αποδοχή ποσού 7.560,00€ (ως προς την καταβολή εκλογικής αποζημίωσης) και αναμόρφωση προϋπολογισμού, οικον. έτους 2015, του Δήμου Τήνου. Εισηγητής: Δήμαρχος.

ΘΕΜΑ  3ο:

Αναμόρφωση προϋπολογισμού, oικον. έτους 2015, του Δήμου Τήνου. Εισηγητής: Δήμαρχος.

ΘΕΜΑ  4ο:

Εξέταση αιτημάτων:
α) της ταμειακής υπηρεσίας και β) του τμήματος εσόδων, περιουσίας και ταμείου του Δήμου. Εισηγητής: Δήμαρχος

ΘΕΜΑ  5ο:

Λήψη απόφασης για κλείσιμο μη χρησιμοποιούμενου λογαριασμού που τηρείται στην Άλφα τράπεζα. Εισηγητής: Δήμαρχος.

ΘΕΜΑ  6ο:

Λήψη απόφασης για τη τροποποίηση σύμβασης με την Ε.Ε.Α.Α., σχετικά με την εναλλακτική διαχείριση δημοτικών αποβλήτων συσκευασίας.
Εισηγητής: Δήμαρχος.

ΘΕΜΑ  7ο:

Λήψη απόφασης για τη σύναψη (ανανέωση) σύμβασης με την «Ανακύκλωση Συσκευών Α.Ε.», σχετικά με το σύστημα ανακύκλωσης αποβλήτων ειδών ηλεκτρικού και ηλεκτρονικού εξοπλισμού. Εισηγητής Δήμαρχος.

ΘΕΜΑ  8ο:

Λήψη απόφασης για την παράταση εργασιών του έργου: «Κατασκευή Κέντρου Σίτισης και Παροχής Βασικής Φροντίδας Υγείας Ευπαθών Ομάδων Πληθυσμού στην Τήνο». Εισηγητής: Ι. Σιώτος

ΘΕΜΑ  9ο:

Λήψη απόφασης για την παράταση προθεσμίας ολοκλήρωσης εργασιών του έργου: «Αποκατάσταση του Χώρου Ανεξέλεγκτης Διάθεσης Αποβλήτων (Χ.Α.Δ.Α.) στη θέση Κοσίνι της Δ.Ε. Εξωμβούργου του Δήμου Τήνου». Εισηγητής: Ι. Σιώτος

ΘΕΜΑ  10ο:

Λήψη απόφασης για την παράταση εργασιών του έργου: «Επέκταση στο 1ο Δημοτικό Σχολείο – Προσθήκη νέου διώροφου σχολικού κτιρίου με υπόγειο». Εισηγητής: Ι. Σιώτος

ΘΕΜΑ 11ο:

Λήψη απόφασης για την παράταση προθεσμίας ολοκλήρωσης εργασιών του έργου: «Αντικατάσταση εσωτερικού δικτύου ύδρευσης πόλεως Τήνου».  Εισηγητής: Ι. Σιώτος

ΘΕΜΑ 12ο:

Λήψη απόφασης για τη σύναψη σύμβασης χρησιδανείου με τους κληρονόμους του (χαράκτη) Μπάμπη Ρετζεποπούλου. Εισηγητής: Ι. Σιώτος.

ΘΕΜΑ 13ο:

Ψήφιση πίστωσης για την παροχή υπηρεσίας ανακατασκευής – ανασχεδιασμού τουριστικής πύλης (portal) και διαχείριση περιεχομένου μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Εισηγήτρια : Α. Δεληγιάννη.

ΘΕΜΑ 14ο:

Συμμετοχή του Δήμου Τήνου στην Διεθνή Τουριστική έκθεση, η οποία θα λάβει χώρα στον Δήμο Zhoushan στην Κίνα (12-14/10-2015). Εισηγήτρια : Α. Δεληγιάννη.

ΘΕΜΑ 15ο:

Λήψη απόφασης για την απευθείας ανάθεση συλλογής εγκαταλελειμμένων οχημάτων, στα όρια ευθύνης του Δήμου (επικαιροποίηση της με αρ. 189/2013 απόφασης του Δ.Σ.) Εισηγητής: Ι. Σιώτος

ΘΕΜΑ 16ο:

Ανανέωση άδειας μουσικών οργάνων και παράταση ωρών λειτουργίας για την «Εποχιακή Καφετέρια – Σνακ Μπαρ – Πιτσαρία» του Ιωάννη Κουτσουμπή του Αναστασίου, που βρίσκεται στον οικισμό Υστέρνια. Εισηγητής: Ι. Σιώτος

Ανακοίνωση εγγράφων αναφορών και αιτήσεων
Ο  Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

ΙΩΑΝΝΗΣ  ΣΙΩΤΟΣ