Παρασκευή 24 Ιουλίου 2015

Θερινό σινεμά στο Μουσείο Μαρμαροτεχνίας

Το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) παρουσιάζει αγαπημένες   κομεντί των δεκαετιών 50’ - 60’ σε μουσεία του δικτύου του. Συγκεκριμένα, στους υπαίθριους χώρους τουΜουσείου Βιομηχανικής Ελαιουργίας, στην Αγία Παρασκευή της Λέσβου, του Μουσείου Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού στη Σπάρτη, του Μουσείου Μαρμαροτεχνίας, στον Πύργο της Τήνου, του Μουσείου Μετάξης στο Σουφλί και του Υπαίθριου Μουσείου Υδροκίνησης στη Δημητσάνα, θα προβληθούν, ταυτοχρόνως, ταινίες που άφησαν εποχή και αξίζει να ξαναθυμηθούμε.

Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη
Αναλυτικό πρόγραμμα προβολών:

Δευτέρα 27 Ιουλίου (21:00)
Ραντεβού στο Παρίσι (Charade) – ΗΠΑ, 1963, Έγχρωμο, 113’
  • Σκηνοθεσία: Στάνλεϊ Ντόνεν
Με τους: Όντρεϊ Χέπμπορν, Κάρι Γκραντ
Μια γυναίκα στο Παρίσι μαθαίνει με τον πιο απροσδόκητο τρόπο ότι απεβίωσε ο πάμπλουτος άντρας της ο οποίος, όπως αποδεικνύεται, της έκρυβε πολλά. Αποκαλύπτεται ότι μια σειρά κακοποιών τον ψάχνει και η ίδια, δίχως να το θέλει, βρίσκεται μπροστά σε ένα κυκεώνα από γεγονότα που, αρχικά, αν και ασύνδετα μεταξύ τους, την οδηγούν στη λύση του μυστηρίου, με τη βοήθεια του έρωτα. Πρόκειται για μια διασκεδαστική ρομαντική κομεντί με ατάκες που «έγραψαν» ιστορία.
 Παρασκευή 7 Αυγούστου (21:00)
Τα Μυστικά της Κρεβατοκάμαρας (Pillow Talk) – ΗΠΑ, 1959, Έγχρωμο, 96’
  • Σκηνοθεσία: Μάικλ Γκόρντον
Με τους: Ροκ Χάτσον, Ντόρις Ντέι
H Τζαν, διακοσμήτρια εσωτερικών χώρων και ο Μπραντ, συνθέτης, μοιράζονται την ίδια τηλεφωνική γραμμή ενώ δεν έχουν συναντηθεί ποτέ. Ο Μπραντ μιλάει με τις ώρες στο τηλέφωνο με τις φιλενάδες του, πράγμα που εκνευρίζει την Τζαν και μια έχθρα αναπτύσσεται μεταξύ τους. Όταν, τυχαία, ο Μπραντ θα τη βρει μπροστά του, αποφασίζει να τη βάλει στη λίστα με τις κατακτήσεις του. Γνωρίζοντας όμως την αντιπάθεια που τρέφει στο πρόσωπό του, θα της συστηθεί με άλλο όνομα.
Η ταινία, που ήταν υποψήφια για τρία Όσκαρ, τιμήθηκε τελικώς με το Όσκαρ Πρωτότυπου Σεναρίου
 Δευτέρα 10 Αυγούστου (21:00)
Ο Πρωτάρης (The Graduate) - ΗΠΑ, 1967, Έγχρωμο, 105’
  • Σκηνοθεσία: Μάικ Νίκολς
Με τους: Ντάστιν Χόφμαν, Ανν Μπάνκροφτ
Είναι μία από τις πλέον πολυσυζητημένες ταινίες της δεκαετίας του ΄60 και αφορά στην ερωτική μύηση του Μπεν, ενός νέου άντρα που μόλις αποφοίτησε από το κολλέγιο, από μια μεγαλύτερή του αλλά άκρως γοητευτική γυναίκα. Μόνο που η γυναίκα αυτή τυχαίνει να είναι η σύζυγος του συνεταίρου του πατέρα του Μπεν και, το χειρότερο, μητέρα της κοπέλας που εν τέλει ερωτεύεται!
Η ταινία προτάθηκε για επτά Όσκαρ και τιμήθηκε με το Όσκαρ Καλύτερης Σκηνοθεσίας.

Δευτέρα 24 Αυγούστου (21:00)
Διακοπές στη Ρώμη (Roman Holiday) – ΗΠΑ,  1953, Έγχρωμο, 115’
  • Σκηνοθεσία: Γουίλιαμ Γουάιλερ
Με τους: Όντρεϊ Χέπμπορν, Γκρέγκορι Πεκ
Μια νεαρή και όμορφη πριγκίπισσα αποφασίζει να σπάσει τη ρουτίνα του πρωτοκόλλου που πρέπει να τηρεί κατά γράμμα. Σε επίσημη επίσκεψή της στη Ρώμη, το σκάει και υπό την επήρεια του ηρεμιστικού που της έχουν χορηγήσει ώστε να αντέξει το σκληρό πρόγραμμά της, βρίσκεται να κοιμάται σε ένα παγκάκι. Εκεί τη συναντά ένας νεαρός ανταποκριτής, ο οποίος αγνοώντας την ταυτότητά της, της παραχωρεί το φτωχικό του δωμάτιο για να ξεκουραστεί. Την επόμενη μέρα και ενώ όλοι ψάχνουν την πριγκίπισσα, το ζευγάρι μαγεύεται από τις ομορφιές της Αιώνιας Πόλης, και όχι μόνον.
Η ταινία ήταν υποψήφια για δέκα Όσκαρ και απέσπασε τρία από αυτά - Α’ Γυναικείου Ρόλου, Καλύτερου Σεναρίου, Κοστουμιών.

Για περισσότερες πληροφορίες:
Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου ΠειραιώςΥπηρεσία ΜουσείωνΤ: 210 3256928
Μουσείο Βιομηχανικής ΕλαιουργίαςΑγία Παρασκευή 811 02, ΛέσβοςΤ.: 22530 32300

Μουσείο ΜαρμαροτεχνίαςΠύργος, 842 01 Πάνορμος ΤήνουΤ.: 22830 31290

Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού ΛαδιούΌθωνος-Αμαλίας  129, 231 00  ΣπάρτηΤ.: 27310 89325

Μουσείο ΜετάξηςΕλευθερίου Βενιζέλου 73, 684 00  ΣουφλίΤ: 25540 23700

Υπαίθριο Μουσείο ΥδροκίνησηςΚεφαλάρι Αϊ-Γιάννη, 220 07 ΔημητσάναΤ: 27950 31630