Τρίτη 16 Ιουνίου 2015

Συμβούλιο Ένταξης Μεταναστών: Ημερίδα με θέμα: Κοινωνική Ένταξη Μεταναστών, Σχέδιο Δράσης.

ΔΗΜΟΣ ΤΗΝΟΥ
ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΝΤΑΞΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ

ΗΜΕΡΙΔΑ με θέμα: Κοινωνική Ένταξη Μεταναστών, Σχέδιο Δράσης.

ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ 2015, στις 10.30π.μ. στο Δημοτικό Κατάστημα Τήνου.

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:
Ιωάννης Π. Αλαβάνος, δικηγόρος, Πρόεδρος του

Ινστιτούτου Μεταναστευτικού Δικαίου Ελλάδος.

Θα απαντηθούν ΟΛΑ τα ερωτήματα που απασχολούν τις μεταναστευτικές κοινότητες της Τήνου.

Φίλοι μετανάστες του νησιού μας, ο Δήμος Τήνου, εφαρμόζοντας την Ελληνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία συγκρότησε το Συμβούλιο Ένταξης Μεταναστών Δήμου Τήνου, με σκοπό την δημιουργική ενσωμάτωση στην κοινωνία του νησιού μας, με όρους πλήρους ισοτιμίας, δικαιοσύνης και σεβασμού στις πολιτισμικές, εθνολογικές και θρησκευτικές ιδιαιτερότητες, των μεταναστευτικών κοινοτήτων, ομάδων η ατόμων.

Η διαδικασία της ένταξης είναι αμφίδρομη,
θεμελιωμένη σε δικαιώματα και υποχρεώσεις, τόσο των μεταναστών, όσο και της Τηνιακής κοινωνίας, ώστε προοδευτικά να πετύχουμε, την θεσμική και νομική εξομοίωση των μεταναστών με τον αυτόχθονα πληθυσμό.

Στην ημερίδα καλούνται ΟΛΟΙ οι μετανάστες της Τήνου, δηλ. εκείνοι που έχουν άδεια παραμονής και εργασίας, αναγνωρισμένοι πρόσφυγες, ομογενείς, ακόμη και αυτοί, που για λόγους τυπικούς εξέπεσαν της νομιμότητας.

Η ημερίδα θα βοηθήσει να ενημερωθούν οι μετανάστες, για κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουν, θέτοντας ερωτήματα στον κ. Αλαβάνο, τα οποία θα απαντηθούν ΟΛΑ. Ταυτόχρονα τα μέλη του Δ.Σ. του Συμβουλίου Ένταξης Μεταναστών Δήμου Τήνου θα κατανοήσουν ουσιαστικά τα θέματα ένταξης, την πολιτική της ένταξης της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ιεράρχηση προτεραιοτήτων και παρεμβάσεων.

Ακόμη, θα υπάρξει ενημέρωση-παρουσίαση, για τις τελευταίες νομοθετήσεις του Ελληνικού Κοινοβουλίου, για την μετανάστευση, ως και θέματα επανένταξης των μεταναστών στις Χώρες προέλευσής τους.

Τήνος, Ιούνιος 2015

Ο Πρόεδρος του Σ.Ε.Μ. Δήμου Τήνου