Παρασκευή 12 Ιουνίου 2015

Μήνημα του Δημάρχου Τήνου για την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                                 Τήνος, 12/6/2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:   2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

14 ΙΟΥΝΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΘΕΛΟΝΤΗ ΑΙΜΟΔΟΤΗ

Πρόσφερε αίμα …. Κάνε μια καρδιά να κτυπά

Η 14η Ιουνίου έχει καθοριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα του Εθελοντή Αιμοδότη από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, τον Ερυθρό Σταυρό και την Ερυθρά Ημισέληνο, την Παγκόσμια Ομοσπονδία Εθελοντών Αιμοδοτών και τον Διεθνή Οργανισμό Μετάγγισης Αίματος.
            «Κάθε αιμοδότης είναι ένας ήρωας» είναι το σύνθημα που επέλεξε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας για να εορτάσει την φετινή Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη.
            Την ημέρα αυτή, τιμάται ο εθελοντής αιμοδότης και ο αλτρουισμός που επιδεικνύει προς τον πάσχοντα συνάνθρωπο του, προσφέροντας, έχοντας ως μοναδικό αντάλλαγμα την ικανοποίηση της προσφοράς, δύο πολύτιμα αγαθά του: Δέκα λεπτά χρόνο από τη ζωή του και 450 ml από το αίμα του.
            Σήμερα λοιπόν,
είναι μια ευκαιρία να ευχαριστήσουμε, αλλά κυρίως να τιμήσουμε όλους τους εθελοντές αιμοδότες του Δήμου μας, που προσφέρουν ανιδιοτελώς στην κοινωνία και στον άνθρωπο το αίμα τους. Η αιμοδοσία δεν είναι απλώς μια πράξη αγάπης, ανθρωπιάς και ελπίδας, είναι η έμπρακτη απόδειξη αλληλεγγύης και ανιδιοτέλειας. Η μέγιστη συμμετοχή για να σωθεί μια ζωή.
            Καθημερινά δεχόμαστε και διεκπεραιώνουμε με μεγάλη ευαισθησία αιτήματα των δημοτών μας για χορήγηση αίματος σε συμπολίτες μας, που το έχουν ανάγκη. Όμως, δυστυχώς η ανάγκη για αίμα υπερβαίνει την προσφορά.
            Γι αυτό με αφορμή την ημέρα εορτασμού του Εθελοντή Αιμοδότη, καλώ όλες τις Τηνιακές και του Τηνιακούς, νέους και παλιούς αιμοδότες, να ανταποκριθούν στο κάλεσμά μας για συμμετοχή στην αιμοδοσία που διοργανώνει ο Δήμος σε συνεργασία με το  Κλιμάκιο  Αιμοδοσίας  του  Νοσοκομείου  Παίδων  «ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ» στις 26, 27 και 28 Ιουνίου 2015.
Ο Δήμαρχος Τήνου
Σίμος Ορφανός