Παρασκευή 29 Μαΐου 2015

Ψηφιοποιείται το ληξιαρχικό αρχείο του Δήμου Τήνου.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                   Τήνος, 29/05/2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:    2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

Ψηφιοποιείται το ληξιαρχικό αρχείο του Δήμου Τήνου.

Στα πλαίσια του έργου «Εθνικό Ληξιαρχείο – Μητρώο Πολιτών» και σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα της αναδόχου εταιρείας, ξεκίνησε και στον Δήμο Τήνου, η Γ ’ φάση του έργου της ψηφιοποίησης των ληξιαρχικών πράξεων, από τα χειρόγραφα ληξιαρχικά βιβλία των Ληξιαρχείων των Δημοτικών Ενοτήτων Τήνου, Εξωμβούργου και Πανόρμου, προκειμένου να λειτουργήσει  το Πληροφοριακό Σύστημα Ψηφιοποιημένων Ληξιαρχικών Πράξεων.
            Το Εθνικό
Ληξιαρχείο είναι ένα έργο εθνικής εμβέλειας που χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ και αφορά πρωτίστως όλους τους δήμους της χώρας, τα ΚΕΠ, και λοιπούς εμπλεκόμενους φορείς, με σκοπό την παροχή υπηρεσιών στο σύνολο των πολιτών της χώρας, με αξιόπιστα και επικαιροποιημένα ληξιαρχικά στοιχεία και στοιχεία δημοτικής κατάστασης, σε οποιοδήποτε σημείο και δημόσια υπηρεσία.
            Ταυτόχρονα διασφαλίζεται η ακεραιότητα και η ορθότητα των στοιχείων, εξαλείφεται ο  κίνδυνος απώλειας ληξιαρχικών αρχείων, καταργείται η υποχρέωση τήρησης συμβατικών Ληξιαρχικών Βιβλίων και επιτυγχάνεται σημαντική βελτίωση στην εξυπηρέτηση του πολίτη από τους Δήμους και όχι μόνο.