Τετάρτη 1 Απριλίου 2015

Μεγάλη Γιορτή Ανακύκλωσης για τους μαθητές του Δήμου Τήνου.

ΔΗΜΟΣ  ΤΗΝΟΥ                                                                                                   Τήνος, 01/04/2015

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

Ταχ. Δνση: Ευαγγελιστρίας 72

ΤΗΛ:    2283360106
ΦΑΞ:   2283360139

“Μεγάλη Γιορτή Ανακύκλωσης για τους μαθητές του Δήμου Τήνου”
έως 31 Μαΐου 2015
Ο ΔήμοςΤήνου, σε συνεργασία με το Εθνικό Συλλογικό Σύστημα Ανταποδοτικής Εναλλακτικής Διαχείρισης Συσκευασιών “ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ”, εφαρμόζει Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης, στο οποίο όλοι οι Δημότες μπορούν να ανακυκλώνουν άδειες συσκευασίες, συμβάλλοντας ενεργά στην προστασία του περιβάλλοντος και επιτυγχάνοντας εξαιρετικά σημαντικά αποτελέσματα.

Στο πλαίσιο της ανάδειξης της δυναμικής της ανακύκλωσης στο ΔήμοΤήνου,ώστε ακόμα περισσότεροιδημότες και μαθητές να γνωρίσουν το Σύστημα Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης στην πόλη και να συμμετάσχουν στη διαδικασία της ανακύκλωσης, πραγματοποιείταιη “Μεγάλη Γιορτή Ανακύκλωσης για τους μαθητές του Δήμου Τήνουέως 31Μαΐου 2015.

Λόγω της σημαντικότητας που έχει η ανακύκλωση αλλά και η περιβαλλοντική εκπαίδευση των μαθητών, τονίζεται ότι η “Μεγάλη Γιορτή Ανακύκλωσης για τους μαθητές του Δήμου Τήνου”,
όπως και οι αντίστοιχες Γιορτές στους άλλους Δήμους της χώρας, τελούν υπό την Αιγίδα του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών & Πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου και του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας & Θρησκευμάτων.

Έως 31Μαΐου 2015, στοΟλοκληρωμένο Κέντρο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσηςτου Δήμου Τήνουπου είναι τοποθετημένο και λειτουργεί:
ü  στο παλιό Λιμάνι
θα επιστρέφονταιγια ανακύκλωσημεταλλικές, πλαστικές, γυάλινεςσυσκευασίες, αλλά και πλαστικές σακούλες.
Η «Μεγάλη Γιορτή Ανακύκλωσης για τους μαθητές του Δήμου Τήνου» περιλαμβάνει:
             Μεγάλο Διαγωνισμό Ανακύκλωσης για τους μαθητές ΟΛΩΝ των σχολείων του Δήμου Τήνου, ο οποίος θα πραγματοποιείται έως 31Μαΐου 2015.
             Διοργάνωσηhappenings στο χώρο του κάθε Ολοκληρωμένου Κέντρου Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης, κατά τη διάρκεια της Γιορτής Ανακύκλωσης αλλά και τελετή απονομής τωνεπάθλων στους νικητέςτης Γιορτής Ανακύκλωσης.

Τα σχολικά τμήματα που θα συλλέξουν τις περισσότερες συσκευασίες (και άρα θα έχουν τη μεγαλύτερη συμμετοχή στη διαδικασία της ανακύκλωσης), θα κερδίσουν τα μεγάλα ΔΩΡΑ – ΕΠΑΘΛΑτα οποία είναι:
v  1ο Δώρο – Έπαθλο:
Ένα tablet, ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ με τη μεγαλύτερη συμμετοχή
v  2ο Δώρο – Έπαθλο:
Ένα MP4 musicplayer,  ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ με τη δεύτερη μεγαλύτερη συμμετοχή
v  3ο Δώρο – Έπαθλο:
Ένα MP3 musicplayer,  ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ με τη τρίτη μεγαλύτερη συμμετοχή
Σας περιμένουμε στοΟλοκληρωμένο Κέντρο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης του ΔήμουΤήνου, έως 31Μαΐου 2015, για να ανακυκλώσουμεΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, να μάθουμε για την ανακύκλωση και να παίξουμε, γιατί το περιβάλλον είναι υπόθεσηόλωνμας.
                                                                                         ... γιατί οι μαθητές και το περιβάλλον
                                                                                                                        είναι το μέλλον του κόσμου