Παρασκευή 24 Απριλίου 2015

6η Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Τήνου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                     Τήνος 24  Απριλίου   2015

ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ

ΔΗΜΟΣ   ΤΗΝΟΥ                                                 Αριθμός Συνεδρίασης: 6/2015
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

Π  Ρ  Ο  Σ  Κ  Λ  Η  Σ  Η

ΠΡΟΣ:

1) Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Τήνου.
2) Τον Δήμαρχο Τήνου.
3) Τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Τήνου.
4) Τους Προέδρους και Εκπροσώπους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010, ΣΑΣ ΚΑΛΩ να προσέλθετε σε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα λάβει χώρα στο Δημαρχιακό Κατάστημα την 29η Απριλίου  2015, ημέρα  Τετάρτη και ώρα 19:30 μ.μ. για τη συζήτηση και λήψη απόφασης, σε καθένα από τα παρακάτω θέματα της ημερησίας διατάξεως :

ΘΕΜΑ 1ο:

Λήψη απόφασης – έκδοση ψηφίσματος για την υποχρεωτική μεταφορά των ταμειακών διαθέσιμων των ΟΤΑ Α’ βαθμού στην Τράπεζα της Ελλάδας με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου της Κυβέρνησης.

ΘΕΜΑ 2ο:

Εξέταση ενστάσεως της εταιρείας ALPHADELTA CONSTRACTIONS Α.Τ.Ε. κατά της απόφασης για μη διακοπή των εργασιών του έργου «Επέκταση στο 1ο Δημοτικό Σχολείο: Προσθήκη νέου διώροφου σχολικού κτιρίου με υπόγειο».

ΘΕΜΑ 3ο:

Λήψη απόφασης για την αποκατάσταση του  ΧΑΔΑ στη θέση «Μαρμαριές – Κόκκινα», του Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ 4ο:

Συγκρότηση επιτροπής εκτίμησης ακινήτων του άρθρου 7 Π.Δ. 270/81.
ΘΕΜΑ 5ο:

Εξέταση αιτήσεων αναφορικά με ανταποδοτικά τέλη και υπηρεσίες.
ΘΕΜΑ 6ο:

Αποδοχή χρηματοδότησης ποσού 4.695,53 €, για την υλοποίηση προγράμματος Κοινωνικής Προστασίας.

ΘΕΜΑ 7ο:

Αναμόρφωση προϋπολογισμού, oικον. έτους 2015, του Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ 8ο:

Λήψη απόφασης για τη σύσταση εθελοντικής ομάδας Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ 9ο:

Λήψη απόφασης για τον  καθορισμό Γενικού Κανονισμού ενοικίασης παραλιών του Δήμου Τήνου.

ΘΕΜΑ 10ο:

Λήψη απόφασης για την κάλυψη εξόδων μετακίνησης του κλιμακίου Τήνου, της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας ΒΑ Κυκλάδων ΕΠΑΨΥ, για το έτος 2015.

ΘΕΜΑ 11ο:

Λήψη απόφασης για την έγκριση προγράμματος ενεργειών για την αντιμετώπιση πυρκαγιών.

ΘΕΜΑ 12ο:

Λήψη απόφασης περί της δυνατότητας ή μη εργασιών καθαρισμού παραλιών, εργασιών καθαρισμού φρεατίων δεξαμενών, μεταφοράς στερεών αποβλήτων και ανακυκλώσιμων υλικών, περισυλλογής και μεταφοράς στερεών αποβλήτων και υπηρεσιών λειτουργίας δεματοποίησης αστικών σύμμεικτων απορριμμάτων  με ιδία μέσα του Δήμου.

ΘΕΜΑ 13ο
Καθορισμός αποζημίωσης Προέδρου του Δ.Σ. της Κοινωφελούς Επιχείρησης Υπηρεσιών του Δήμου Τήνου.

Ανακοίνωση εγγράφων αναφορών και αιτήσεων.
Ο  Πρόεδρος του  Δημοτικού Συμβουλίου

ΙΩΑΝΝΗΣ  ΣΙΩΤΟΣ