Τρίτη 17 Μαρτίου 2015

Δρομολόγια ενδοκυκλαδικής επικοινωνίας.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                           Τήνος, 17 Μαρτίου 2015
ΝΟΜΟΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ                                                                     Αριθμ. Πρωτ: 3014

ΠΡΟΣ
                                                                        1. Αναπληρωτή Υπουργό Ναυτιλίας & Αιγαίου,
                                                                        κ. Δρίτσα Θοδωρή
                                                                         Ακτή Βασιλειάδη, Τ.Κ. 185 10 Πειραιάς
                                                                        2. Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου
                                                                        Γραφείο Περιφερειάρχη, κ. Γιώργου Χατζημάρκου                                                                                     Σύρος, Τ.Κ. 84 100
                                                                        ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
                                                                         1.  Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Συρμαλένιο Νικόλαο
                                                                         2. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Συρίγο Αντώνιο
                                                                         3. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Μανιό Νικόλαο
                                                                         4. Βουλευτή Κυκλάδων, κ. Βρούτση Ιωάννη
                                                                         5. Εταιρεία Hellenic Seaways

ΘΕΜΑ: Δρομολόγια ενδοκυκλαδικής επικοινωνίας.

Αξιότιμοι κύριοι,
            Με μεγάλη χαρά ενημερωθήκαμε για την επαναφορά του Ε/Γ-Ο/Γ ΑΡΤΕΜΙΣ από 13/3/2015-20/4/2015 στα ενδοκυκλαδικά δρομολόγια, συμπεριλαμβανομένου σε αυτά ως ενδιάμεσo σταθμό  και το λιμάνι της Τήνου.
            Βλέποντας, όμως το πρόγραμμα της εταιρείας (Hellenic Sea Ways), διαπιστώσαμε ότι το δρομολόγιο που περιλαμβάνει την Τήνο δεν παρέχει ουδεμία διευκόλυνση, αν όχι στην καθημερινή, έστω στην εβδομαδιαία μετακίνηση των κατοίκων του νησιού.
Συγκεκριμένα, το εν λόγω πλοίο έχει προγραμματισμένη ώρα άφιξης  στο λιμάνι της Τήνου με αναχώρηση για Σύρο, στις 12:40. Δεδομένου λοιπόν ότι το πλοίο της εταιρείας Blue Star αναχωρεί από Σύρο για Τήνο καθημερινά
στις 11:50 και το ότι απογευματινό δρομολόγιο του Ε/Γ-Ο/Γ ΑΡΤΕΜΙΣ από Σύρο για Τήνο, στο νέο του πρόγραμμα, δεν συμπεριλαμβάνεται (όπως αυτό που πραγματοποιούσε το AQUA SPIRIT κάθε Πέμπτη στις 21:00), καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ο Τήνιος που θα μεταβεί στην Σύρο προκειμένου να εξυπηρετηθεί από την όποια υπηρεσία που εδρεύει στην πρωτεύουσα του Νομού, πρέπει και πάλι να διανυκτερεύσει.

Αναγνωρίζουμε τις όποιες προσπάθειες καταβάλλονται, είτε από μέρους του Κράτους είτε από μέρους της οποιαδήποτε ακτοπλοϊκής εταιρείας, για την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση όχι μόνο της Τήνου αλλά ολόκληρης της νησιωτικής Ελλάδας, αλλά ταυτόχρονα θέλουμε να επισημάνουμε και να επιστήσουμε την προσοχή σας στο γεγονός ότι, τα ανωτέρω προγραμματισμένα δρομολόγια του Ε/Γ-Ο/Γ ΑΡΤΕΜΙΣ δεν εξυπηρετούν σε καμία περίπτωση τις ανάγκες της Τήνου.
            Έχοντας ως γνώμονα το ότι η Σύρος συγκεντρώνει πλήθος υπηρεσιών (συμπεριλαμβανομένης και της προσφάτως καταργηθείσας Δ.Ο.Υ. καθώς και πολλές άλλες), και λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη σας, την μη δυνατότητα διανυκτέρευσης στην Σύρο (επιπλέον οικονομική επιβάρυνση), ζητάμε να εξεταστεί εκ νέου το πρόγραμμα της εταιρείας Hellenic Sea Ways όσον αφορά τα δρομολόγια Τήνος – Σύρος και αντίστροφα.
            Διεκδικώντας την εξυπηρέτηση των Τηνίων, προτείνουμε  την δρομολόγηση του Ε/Γ-Ο/Γ ΑΡΤΕΜΙΣ, τουλάχιστον μια εργάσιμη μέρα της εβδομάδας (Δευτέρα ως Παρασκευή), με την αναχώρηση αυτού από Τήνο για Σύρο πρωινές ώρες,  και ταυτόχρονα να συμπεριληφθεί και η απογευματινή του αντίστροφη αναχώρηση (Σύρος – Τήνος).
            Έχοντας ως κριτήριο την βελτίωση της ποιότητας της ζωής των κατοίκων των νησιωτικών περιοχών και στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτή των Τηνίων, παρακαλούμε θερμά, τόσο εσάς αλλά και την πλοιοκτήτρια εταιρεία του Ε/Γ-Ο/Γ ΑΡΤΕΜΙΣ, στην οποία κοινοποιείται το παρόν,  να εξετάσετε άμεσα την τροποποίηση του εν λόγω προγράμματος, ούτως ώστε οι δαπάνες των Ελλήνων φορολογουμένων (Επιδοτούμενα δρομολόγια), να διατίθενται προς εξυπηρέτηση των πραγματικών τους αναγκών.

Με τιμή,                                                                                                       Ο Δήμαρχος Δήμου Τήνου

Σίμος Ορφανός